У адпаведнасці з загадам аддзела па адукацыі, спорце і турызме Глускага райвыканкама № 119 ад 31.03.2021г., з мэтай павышэння цікавасці дзяцей і падлеткаў да чытання, развіцця і захавання высокіх маральных каштоўнасцей і ідэалаў беларускага грамадства, выхавання падрастаючага пакалення на лепшых узорах нацыянальнай літаратуры, прыцягнення ўвагі грамадскасці да праблематыкі чытання, пашырэння чытацкага кругагляду, пошуку і падтрымкі таленавітай моладзі праведзены раённы этап рэспубліканскага творчага конкурсу юных чытальнікаў “Жывая класіка”.
Конкурс праводзіўся сярод навучэнцаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі наступных узроставых груп: 1-4 класы; 5-6 класы; 7-8 класы; 9-10 класы.
На раённы этап конкурсу прадстаўлена 36 відэазапісаў выступленняў навучэнцаў.
Канкурсанты прадстаўлялі відэазапісы выразнага чытання аднаго твора (верша або празаічнага ўрыўка, закончанага па сэнсе) па памяці альбо з выкарыстаннем друкаванага тэксту.
28 красавіка 2021 года ў ДУА "Гімназія г.п.Глуска" падведзены вынікі конкурсу.
Пераможцамі сталі:
Ва ўзроставай групе 1-4 класы:
I месца - Лось Ягор, навучэнец ДУА "СШ №2 г.п.Глуска";
I месца - Касько Аляксей, навучэнец ДУА "Гімназія г.п.Глуска";
II месца - Паўлава Елізавета, навучэнка ДУА "СШ №1 імя С.І.Грахоўскага г.п.Глуска";
II месца - Мароз Дзіяна, навучэнка ДУА "Гімназія г.п.Глуска";
III месца - Петухова Дар'я, навучэнка ДУА "СШ №1 імя С.І.Грахоўскага г.п.Глуска";
III месца - Косціна Таццяна, навучэнка ДУА "Санаторная школа-інтэрнат для дзяцей з саматычнай паталогіяй";
III месца - Данілава Соф'я, навучэнка ДУА "Усцярхоўскі НПК дзіцячы сад - сярэдняя школа".
Ва ўзроставай групе 5-6 класы:
I месца - Сідаровіч Сафія, навучэнка ДУА "Заеліцкі НПК дзіцячы сад - сярэдняя школа";
II месца - Масюк Ангеліна, навучэнка ДУА "СШ №2 г.п.Глуска";
II месца - Падгорная Вікторыя, навучэнка ДУА "Завалочыцкі НПК дзіцячы сад - сярэдняя школа";
III месца - Грамыка Марыя, навучэнка ДУА "Завалочыцкі НПК дзіцячы сад - сярэдняя школа";
III месца - Кумагер Яраслаў, навучэнец ДУА "Санаторная школа-інтэрнат для дзяцей з саматычнай паталогіяй".
Ва ўзроставай групе 7-8 класы:
I месца - Касцюкевіч Сцяпан, навучэнец ДУА "Гімназія г.п.Глуска";
II месца - Шчэрба Яўгеній, навучэнец ДУА "СШ №2 г.п.Глуска";
III месца - Галамака Анастасія, навучэнка ДУА "СШ №2 г.п.Глуска".
Ва ўзроставай групе 9-10 класы:
I месца - Крупская Таццяна, навучэнка ДУА "Клетненскі НПК дзіцячы сад - сярэдняя школа";
II месца - Раговіч Кірыл, навучэнец ДУА "Гімназія г.п.Глуска";
II месца - Федзюковіч Максім, навучэнец ДУА "Санаторная школа-інтэрнат для дзяцей з саматычнай паталогіяй";
III месца - Мышкавец Дар'я, навучэнка ДУА "Гімназія г.п.Глуска";
III месца - Ларына Дар'я, навучэнка ДУА "Заеліцкі НПК дзіцячы сад - сярэдняя школа";
III месца - Багдановіч Яўгеній, навучэнец ДУА "Заеліцкі НПК дзіцячы сад - сярэдняя школа".
Пры падвядзенні вынікаў прысутнічалі прадстаўнікі ўстаноў адукацыі, якія атрымалі ўзнагароды сваіх навучэнцаў.
Відэазапісы выступленняў навучэнцаў, якія занялі 1 месца, будуць прымаць удзел у абласным этапе рэспубліканскага творчага конкурсу чытальнікаў "Жывая класіка".
Віншуем пераможцаў конкурсу і педагогаў,
жадаем поспехаў ва ўсіх справах!